Opkon PRI50R6HLD500ZZV32M5R Encoder Optical Incremental Precise 1 piece
Image Representative of Range
MPN
PRI 50R6 HLD 500 ZZ V3 2M5R
Brand
Opkon
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Turkey
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
Type Rotary encoder
Pulses per Revolution 500
Shaft Diameter 6mm
(Ø) 50mm
Cable Length 2.50m
Dim (Ø) 50mm
Interfaces HTL
IP Rating IP50
Material (shaft) Stainless steel
Max. operating voltage 24V DC
Max. temperature +80°C
Min. operating voltage 5V DC
Min. temperature -20°C
Model Incremental
Number of rotations 4000
Operating Voltage 5 - 24 V DC