Omron G6DN1006B Power Relay SPST 24VDC 5A Low Profile Compact Design
MPN
G6DN1006B
Country of Origin
Japan
Order in multiples of 30
1,501 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G6DN1006B is a power relay with a SPST configuration.
It operates on a 24V DC input and can handle up to 5A of current.
Designed with a low-profile and compact form, it is suitable for space-constrained applications.
Typical uses include industrial equipment and home appliances.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration SPST (to be defined)
Switching Current 5A
Length 20mm
Type Power Relay
Width 10.0mm