Omron G6DN1003H Relay Slim PCB Power High-Sensitivity DPDT 5A 24VDC
MPN
G6DN1003H
Brand
Omron
Order Code
Country of Origin
Japan
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 10
2,500 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G6DN1003H is a slim PCB relay known for its high sensitivity and power capabilities.
It features a double-pole double-throw (DPDT) configuration with a 5A switching capacity at 24VDC.
Common applications include automation systems and consumer electronics.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 5A
Length 20mm
Mounting Type PCB
Type Power Relay
Width 10.0mm