Omron G6DN-1A-DC24 Slim PCB Power Relay Compact DC24V 3A SPST-NO
MPN
G6DN-1A-DC24
Country of Origin
Japan
Order in multiples of 10
2,500 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G6DN-1A-DC24 is a compact PCB power relay with a slim design.
Featuring a SPST-NO contact and a 3A DC24V rating, it combines reliability with efficiency.
This relay is ideal for situations where space-saving and dependable switching are critical.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration SPST (to be defined)
Switching Current 3A
Length 20mm
Mounting Type PCB
Type Power Relay
Width 10.0mm