Omron G6DN-1A-DC12 G6DN Slim PCB Power Relay 1FormA 12VDC 5A
MPN
G6DN-1A-DC12
Country of Origin
Japan
Order in multiples of 60
195 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G6DN-1A-DC12 is a slim PCB power relay with a 1 Form A contact form.
It operates at 12VDC and can handle a current of up to 5A.
This relay is ideal for compact electronic applications requiring reliable switching.
Typical uses include telecommunications equipment and domestic appliances.
Coil Voltage 12V DC
Switching Current 5A
Length 20mm
Mounting Type PCB
Type Power Relay
Width 10.0mm