Omron G6DN-1A-CF-DC12 Power Relay 12V Single Pole Compact Size
MPN
G6DN-1A-CF-DC12
Country of Origin
China
Order in multiples of 100
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Omron G6DN-1A-CF-DC12 is a compact single pole power relay operating at 12V.
It is known for its reliability and efficient performance in tight spaces.
This relay is ideal for use in control panels and small electronic devices.
Its robust design ensures durability in a variety of applications.
Coil Voltage 12V DC
Length 20mm
Type Power Relay
Width 10.0mm