Omron G6D-1A-ASI-DC12 Relay Power PCB SPST 12VDC 5A Compact Size
MPN
G6D-1A-ASI-DC12
Brand
Omron
Order Code
Country of Origin
Malaysia
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 70
3,516 in stock, despatched in 5 working days
Omron G6D-1A-ASI-DC12 is a compact power relay switch suitable for PCB mounting.
It operates at 12VDC and supports a current capacity of up to 5A.
Its compact design makes it perfect for applications with limited space.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration SPST (to be defined)
Switching Current 5A
Length 20mm
Mounting Type PCB
Type Power Relay
Width 10.0mm