Omron G5V-8335F Signal Relay Compact High Sensitivity 1A DPDT
MPN
G5V 8335F
Brand
Omron
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (34)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 80
895 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G5V-8335F signal relay is a compact, high-sensitivity device with a 1A current rating and a double-pole double-throw (DPDT) configuration.
It is widely used in telecommunications, office equipment, and industrial control systems.
Type Signal Relay
Contact Configuration DPDT
Switching Current 1A
Length 12.5mm