Omron G5V-1-T90-DC12 Relay Compact Single-Pole 12V DC Coil factoren
MPN
G5V-1-T90-DC12
Brand
Omron
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (34)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 80
895 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G5V-1-T90-DC12 is a compact relay with a single-pole configuration and a 12V DC coil.
It is designed for reliable switching applications in compact spaces.
Typical applications include use in telecommunications, security systems, and office equipment.
The relay is known for its high durability and longevity.
Coil Voltage 12V DC
Length 22.5mm
Type Signal Relay
Width 16.5mm