Omron G5V-1-DC24 Low Signal Relay PCB Thru-Hole Hi-Sens SPDT 24VDC
MPN
G5V-1-DC24
Brand
Omron
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (34)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 100
4,329 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G5V-1-DC24 is a low signal relay designed for high sensitivity applications.
It features a single pole double throw (SPDT) configuration with a 24V DC coil voltage.
Its compact design ensures efficient space utilisation on circuit boards.
Type Signal Relay
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration SPDT
Length 12.5mm