Omron G5V-1-DC12 Low Signal Relay SPDT 12V DC SMT 1A 30V
MPN
G5V-1-DC12
Brand
Omron
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (34)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 100
3,213 in stock, despatched in 5 working days
The Omron G5V-1-DC12 is a low signal relay with a single-pole double-throw configuration, designed for a 12V DC supply.
It features a small, surface mount design and can handle up to 1A at 30V.
This relay is ideal for switching small loads in telecommunications or office equipment.
Its compact size and reliable operation make it suitable for various electronic applications.
Type Signal Relay
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration SPDT
Switching Current 1A
Length 12.5mm