Omron D3V-16-3C4 Microswitch 250V AC 16A SPST Momentary Plunger
Image Representative of Range
MPN
D3V-16-3C4
Order in multiples of 1
18 in stock, despatched in 4 working days
The Omron D3V-16-3C4 is a miniature basic switch designed for reliable performance.
It features a snap action, SPDT configuration, and can handle 16A at 250V.
With a compact design, it fits into limited spaces.
Type Microswitch
Contact Configuration SPST
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 0.98N
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
Contact AC Voltage 250V ac
Contact Type 1 maker
Engineering Part No D3V163C4
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch Contact Current 16A
Switch position 1 x Off/(On)
Switching Voltage 250V AC