NWS 135S-69-190 Side Cutter 190mm Precision Cutting Tool
MPN
135S-69-190
Brand
NWS
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
The NWS side cutter, model 135S-69-190, is a 190 mm tool ideal for precise cable cutting. Designed by NWS, it features sharp blades for efficient and clean cuts. This side cutter is typically used in electrical work and telecommunications.
Type Side cutter
ESD Safe No
Length 190mm
VDE Safe No
Material Tool steel
Weight 245g
Wire hardness (max.) medium wire 1mm
Wire hardness (max.) soft wire 2mm