NWS 135-49-VDE-190 Side Cutter 190mm 4-in-1 Cutting Stripping Crimping
MPN
135-49-VDE-190
Brand
NWS
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
The NWS 135-49-VDE-190 Side Cutter, measuring 190 mm, is manufactured by NWS. This tool is characterised by its robust design, suitable for precise cable cutting in electrical work. Typically, it is used by electricians for cutting and trimming wires and cables safely.
Type Side cutter
ESD Safe No
Length 190mm
VDE Safe Yes
Material Tool steel
Range of use Electrician
Weight 250g
Wire hardness (max.) medium wire 1mm
Wire hardness (max.) soft wire 2mm