Neutrik NBTC75BFI4 Rear Twist BNC Plug 75 Ω For Small Cable HDTV Ready
MPN
NBTC75BFI4
Brand
Neutrik
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Liechtenstien
Discontinued
Type BNC connector
Impedance 75O
Mounting Direction Straight
Cable diameter (details)
< 4mm
Cable Ø 2.90mm
Cable Type RG 179-/HDTV cable
Connector Type Plug, straight
Contact Material Gold plated
Contact Termination Crimp
Frequency 0 - 3GHz
Material (details) Brass, nickel-plated with full PA6 insulation
Misc Attribute 1 RearTwist® Tiny
Misc Attribute 2 NBTC 75 BFI 4
Seal Bayonet
Seal type Bayonet
Temperature Range -30 - +40°C
Voltage 500 V/AC, rms.