Murata GRM21BR71H104KA11L (REEL) Ceramic Capacitor 100nF 50V 0805 X7R (3k)
MPN
GRM21BR71H104KA11L (REEL)
Brand
Murata
Order Code
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
This 100nF 0805 multilayer ceramic capacitor from the GRM series from Murata offers high performance, high stability and long-term reliability. It is ideal for applications requiring a high packing density.
  • Featuring nickel barrier termination
  • Murata GRM series
  • Supplied on 8mm tape in reel of 3000
Type MLCC
Capacitance 100nF
Tolerance 10%
Voltage 50V
Pitch N/A
Dielectric X7R
Dimensions 2 x 1.25 x 1.25mm
Material Ceramic
Operating Temperature -55 to +125°C