Murata GRM21BR71C474KA01L (REEL) 470nf 10% 16V 0805 X7r Grm21 Mlcc Reel 3k
Image Representative of Range
MPN
GRM21BR71C474KA01L (REEL)
Brand
Murata
Order Code
Country of Origin
Singapore
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
This 470nF 0805 multilayer ceramic capacitor from the GRM series from Murata offers high performance, high stability and long-term reliability. It is ideal for applications requiring a high packing density.
  • Featuring nickel barrier termination
  • Murata GRM series
  • Supplied on 8mm tape in reel of 3000
Type MLCC
Capacitance 0.47µF
Tolerance 10%
Voltage 16V
Pitch N/A
Dielectric X7R
Dimensions 2 x 1.25 x 1.25mm
Material Ceramic
Operating Temperature -55 to +125°C