MH Connectors MHDM25-SP 2101-0200-03 D-SUB Pin Strip 180° 25 Pins
Image Representative of Range
MPN
Brand
MH
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
68 in stock, despatched in 4 working days
The MH Connectors MHDM25-SP D-SUB pin strip features 25 pins with a solder bucket design, suitable for various electronic connections. Manufactured by MH Connectors, it is designed for high-density applications, providing reliable performance in signal transmission. Typically used in industrial and communication equipment, this connector is ideal for interfacing and data transfer tasks.
Type D-SUB pin strip
Plug / Socket Plug, vertical mount
Mounting Type Solder bucket
No. of Ways 25
Mounting Direction 180 Degree
Connection Angle 180°
Plating Material Gold over Nickel
Contact Material Selective gold on nickel
Contact Type Machined contacts
Material (details) Glass-fiber reinforced polyester according to UL 94 V-0