MH Connectors MHDB25-SP D-SUB Pin Strip 180° 25 Pins Solder Bucket
Image Representative of Range
MPN
Brand
MH
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
112 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by MH Connectors, this D-SUB pin strip features 25 pins, a 180° angle, and a solder bucket design. Ideal for data and communication interfaces, it is commonly used in computer, networking, and industrial equipment. The product is known for its reliability and ease of installation.
Type D-SUB pin strip
Plug / Socket Plug, vertical mount
Mounting Type Solder bucket
No. of Ways 25
Mounting Direction 180 Degree
Connection Angle 180°
Plating Material Gold over Nickel
Contact Material Selective gold on nickel
Contact Type Punched contacts
Material (details) Glass-fiber reinforced polyester according to UL 94 V-0