MH 6560-0805-03 MHDTZK25-K D-SUB Housing 25 Pins Metal Silver 180° 1pc
Image Representative of Range
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Order in multiples of 1
130 in stock, despatched in 4 working days
The MH Connectors MHDTZK25-K D-SUB housing, with product number 6560-0805-03, features a robust metal construction with a silver finish, accommodating 25 pins at a 180° configuration. This enclosure is typically used in electronic and data communication applications for protecting D-sub connectors. Ideal for ensuring durable and secure connections, it is suitable for both industrial and commercial environments.
Type D-SUB housing
Mounting Type BackShell Mounting
No. of Ways 25
Mounting Direction 180 Degree
Connection Angle 180°
Plating Material Silver
Cable diameter (details) 13mm
Cable outlets 1
Case Material Metal
Factory colour Silver
Height 48.6mm
Length 53.4mm
Misc Attribute MHDTZK25-K
Shielded Yes
Temperature Range -40 to +120°C
Width 15mm