MH 6550-0100-03 MHTRI-M-25-K D-SUB Housing 25 Pins Silver UNC 4-40
Image Representative of Range
MPN
Brand
MH
EAN-13
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
86 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by MH Connectors, the MHTRI-M-25-K 6550-0100-03 is a D-SUB housing with 25 pins, featuring a metallised plastic construction for durable performance. It offers a unique 180° and 45° design with a silver finish, ensuring reliable connectivity and shielding. Typically used in electronic enclosures, this product is ideal for protecting D-sub plug connections in various industrial and commercial applications.
Type D-SUB housing
Orientation 3
Number of Contacts 25
Material Plastic, metallised
Cable diameter (details) 13mm
Colour Silver
Misc Attribute MHTRI-M-25-K
Temperature Range -55 - +110°C