MH 6260-0107-04 MHDSSK-P-37-S-K D-SUB Housing 37 Pins Plastic 180° Black
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Order in multiples of 1
187 in stock, despatched in 4 working days
The MH Connectors MHDSSK-P-37-S-K is a black plastic D-sub housing with 37 pins, ideal for robust connectivity. Manufactured by MH Connectors, this enclosure supports 180° to 45° cable entry angles. Commonly used in electronic and data communication applications, it ensures secure and organized cable management.
Type D-SUB housing
Number of Contacts 37
Material Plastic
Cable diameter (details) 11.5mm
Cable outlets 2
Case Material Plastic
Connection Angle 180°
Factory colour Black
Height 40mm
Length 71.3mm
Misc Attribute MHDSSK-P-37-S-K
Shielded No
Temperature Range -55 - 110°C
Width 15mm