Meder SIL12-1A72-71D 12V SIL Reed Relay-SIL12
MPN
SIL12-1A72-71D
Brand
Meder
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (2)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Out of stockBack-order availability date - 28/05/2026
  • Ultra-slim package permits relays to be mounted on 5.08mm centres
  • Completely washable and suited to auto insertion
  • Suitable for direct interfacing with TTL logic
  • Coil voltage 12V DC
  • Switching voltage 200V
  • Switching current 1A
  • Dimensions 19.8 x 7.8 x 5.08mm
Coil Voltage (DC) 12V
Contact Configuration SPNO
Mounting Type SIL
Switching Current 1A
Height 7.8mm
Width 5.08mm
Length 19.8mm
Coil Resistance 1000O
Operating Temperature -40 to +85°C
Switching Power 15W
Switching Voltage Max (DC) 200V