Mean Well OWA-90E-36 Bench PSU 36V 2.5A 90W IP67 90-264VAC
Image Representative of Range
MPN
OWA-90E-36
4 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well OWA-90E-36 is a fixed voltage bench power supply unit providing 36 V DC at 2.5 A with a power output of 90 W. This external switching power supply is suitable for use in various electronic testing and laboratory applications. It features a compact design with cable and connector interfaces for easy integration.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Current 2.5A
Power Rating 90W
Connection Cable + connector
Height 37.50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 171.00mm
Max. output current 2.5A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 920.00g
Width 63.00mm