Mean Well OWA-90E-20 PSU 20V 4.5A 90W IP67 90-264VAC
Image Representative of Range
MPN
OWA-90E-20
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well OWA-90E-20 is an external switching power supply unit providing a fixed output of 20 V DC at 4.5 A, with a total power output of 90 W. It is ideal for bench applications where a steady, reliable DC power source is required. Suitable for powering various DC devices, its robust design makes it well-suited for both industrial and laboratory environments.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Current 4.5A
Power Rating 90W
Connection Cable + connector
Height 37.50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 171.00mm
Max. output current 4.5A
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 920.00g
Width 63.00mm