Mean Well OWA-60E-48 PSU 48VDC 1.25A 60W
MPN
OWA-60E-48
View Full Product Range (16)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well OWA-60E-48 Bench PSU is a fixed voltage power supply unit providing 48 V DC output at 1.25 A, delivering a total of 60 W. Designed as a reliable bench power supply, it is commonly used for testing and powering electronic circuits in labs and workshops. Its compact design makes it suitable for use on a desk, ensuring efficient power delivery without taking up much space.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 48V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 1.25A
Power Rating 60W
Height 50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 220mm
Max. output current 1.25A
Max. power 60W
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 639g
Width 100mm