Mean Well OWA-120E-24 PSU 24V DC 5A 120W
MPN
OWA-120E-24
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (16)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
19 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well OWA-120E-24 Bench PSU is a fixed-voltage power supply unit providing 24 V DC at 5 A, delivering 120 W. It is designed for consistent and reliable use in desktop applications requiring steady power. Typical applications include powering electronic devices and testing equipment in a laboratory or workshop setting.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 24V DC
Output Current 5A
Power Rating 120W
Height 37.5mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 191mm
Max. output current 5A
Max. power 120W
Min. input voltage 180V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 1150g
Width 63mm