Mean Well NDR-240-48 rail PSU 240W DIN mount 1 output LED indicator
MPN
NDR-240-48
The Mean Well NDR-240-48 is a rail-mounted power supply unit designed for industrial applications. It delivers a power output of 240 W with a single 48 V DC output. Ideal for DIN rail installations, it is used to provide reliable power to machinery and control systems.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage 48V DC
Number of Outputs 1
Power Rating 240W
Dim (L x W x H) 160 x 155 x 100 mm
Height 100mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 160mm
Max. power 240W
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Weight 1000.2g
Width 155mm