Mean Well ELG-240-24DA-3Y LED driver 240W 10A 12-24V DC IP67 DALI
MPN
ELG-240-24DA-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
Mean Well ELG-240-24DA-3Y LED driver provides constant voltage and current output at 240W, 10A with a range of 12-24V DC, featuring a PFC circuit and surge protection. It's suitable for use on flammable surfaces and is equipped with DALI functionality for intelligent lighting control. This robust driver is ideal for outdoor applications and LED lighting systems requiring reliable power.
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 240W
Output Current 10A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 244 x 71 x 37.5 mm
Height 37.5mm
IP Rating IP67
Length 244mm
Max. output current 10A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 180W
Protection Class I
Weight 1.050g
Width 71mm