Mean Well ELG-150-12-3Y LED driver 120W 10A 6-12V DC IP67 outdoor use
MPN
ELG-150-12-3Y
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
Mean Well's ELG-150-12-3Y LED driver is a constant voltage and current transformer with 120 W and 10 A, operating between 6 - 12 V DC. It features surge protection, overvoltage protection, and a PFC circuit, and is suitable for use on flammable surfaces and outdoor applications. This non-dimmable LED power supply is ideal for powering LED strips and other outdoor lighting solutions.
Type LED transformer
Output Voltage 6V DC
Max Output Power 120W
Output Current 10A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 219 x 63 x 35.5 mm
Height 35.5mm
IP Rating IP67
Length 219mm
Max. output current 10A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Power (min.) 84W
Protection Class I
Weight 850g
Width 63mm