matt:e EVU-2-32-TP-M 3PH 32A MCB Connection Unit for 2x 3PH 32A EVC
MPN
EVU-2-32-TP-M
Brand
matt:e
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 5 weeks
The EVU-2-32-TP-M from matt:E is simple single dedicated connection unit with built in O-PEN technology, which allows for the connection of 2x 32A TPN EV charge points to the existing PME earthing facility.
The unit incorporates a 5 pole isolator with built-in under-voltage release which disconnects all poles including CPC in the event of a fault, manually resettable in line with BS: 7671, 2018 Amendment 1 2020 Regulation 722.411.4.1 (iii)
The O-PEN technology does not require earth rods or measuring electrodes to function correctly.
Product DescriptionMatt:E Three Phase 32A MCB Connection Unit for 2x 32A Charge Points
Replenishh Order Code:65-4073
Supplier Code:EVU-2-32-TP-M
Product Type:Three Phase Connection Unit for Charge Points
Incoming Supply Rating32A per Charge Point
MCB IncludedYes
RCBO/RCCB IncludedNo
Max Terminal EntryInput: 50mm², Output: 25mm²
Warranty:1 year
ColourBlack
WeightApprox. 12kg
Dimensions (H x W x D)550 x 360 x 140mm
Voltage Rating400V, three-phase
Frequency50Hz
MaterialMild steel, powder-coated
IP RatingIP4X (indoor)
Number of ways2
  • Features:
  • Connection unit for 2x 32A charge points
  • Built in O-PEN technology
  • No Earth electrodes required
  • Phase-loss protection
  • Built in 5-pole mains isolator with manual reset
  • Simple wire-in, wire-out connection
  • 2x 32A TPN MCBs
  • Designed and built in the UK
Current Rating 125A
IP Rating IP4X (Indoor)
Voltage Rating 3-phase (415V)