Kraus & Naimer KG32B.T206/40.KL11V Mains Switch Red/Yellow Lockable 32A
MPN
KG32B.T206/40.KL11V
Germany
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
The Kraus & Naimer disconnector KG32B.T206/40.KL11V is a lockable switch rated at 32 A. It features a 1 x 90° operation with a red and yellow colour scheme for enhanced visibility and safety. This disconnector is typically used for electrical isolation in industrial or commercial applications.
Type Disconnector
Connection Screws
Depth 93mm
Functions latch
Height 190mm
IP Rating IP66/IP67
Misc Attribute 1 Lockable in 0 position with a padlock
Mounting Type Structure
Number of Pins 6
Operation type EPO rotary switch
Power Rating 11kW
Print motif 0/1
Size/ Dimensions (W x H x D) 100 x 190 x 93 mm
Switch/button features Lockable
Switching angle 1 x 90 °
Switching current (max.) 32A
Width 100mm