Kraus & Naimer KG32.T103/40.KL51V Disconnector Lockable 32A 1x90° Black
MPN
KG32.T103/40.KL51V
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
13 in stock, despatched in 4 working days
The Kraus & Naimer KG32.T103/40.KL51V is a lockable disconnector switch designed to handle 32 A. It features a 1 x 90° operation with a black finish, ensuring secure circuit disconnection. This device is typically used in industrial and commercial applications to safely isolate electrical circuits.
Type Disconnector
Casing/button colour Black
Connection Screws
Functions latch
IP Rating IP66/IP67
Misc Attribute 1 Lockable in 0 position with a padlock
Mounting Type Structure
Number of Pins 3
Operation type Rotary switch
Power Rating 11kW
Print motif 0/1
Switch/button features Lockable
Switching angle 1 x 90 °
Switching current (max.) 32A