Kerafol KERATHERMROT86/82100X100X0.25 86/82 Thermal Pad 6.5W/mK Gap Fill
MPN
KERATHERMROT86/82100X100X0.25
Brand
Kerafol
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Quickly find another product in this range by Size:
    100 x 100 x 0.25mm 190 x 190 x 0.25mm
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
59 in stock, despatched in 4 working days
A 100 x 100 x 0.25mm thermal pad that has a design and construction that make it especially suitable for high-power applications. The 86-82 compound filler is reinforced with fibre glass and the pad has excellent thermal and electrical properties. Suitable for `high end` solutions, controlling boards, BGA applications, hard disc drives.
  • Thermal conductivity 6.5W/mK
  • Type 86/82
  • Ideal for densely packed electronic applications
  • Fibre glass reinforcement
  • Flame class UL 94V-0
Type Thermally conductive pad
Thermal Conductivity 6.5W/m-K
Size 100 x 100 x 0.25mm
Breakdown Voltage 1000V
Material Silicone / fiberglass
Temperature Range -40 to +200°C
Thermal Resistance 0.09°C/W