Kemet R82DC3330DQ60JB 330nf 5% 63V 5mm Polyester Box Capacitor
MPN
R82DC3330DQ60JB
Brand
Kemet
Order Code
Country of Origin
Indonesia
View Full Product Range (25)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
5,241 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 14 days
A 330nF 5% miniature metallised polyester capacitor from the Kemet R82 series.
The R82 series are encapsulated in thermosetting resin in a UL 94V-0 rated case and have radial leads of 5mm pitch. These capacitors are ideal for inline use in applications such as blocking, coupling, decoupling, timing and oscillator circuits.
  • Width 7.2mm - ideal for high packing density
  • Working voltage 63V
  • Self-healing
  • Formerly Arcotronics R82 series
Note: Not for new designs. Contact Rapid for details and samples of the replacement series.
Type Radial leaded
Capacitance 330nF
Tolerance 5%
Voltage 63V
Material Polyester
Dimensions 7.2 x 3.5 x 7.5mm
Operating Temperature -55 to +105°C
Pitch 5mm