Kemet R46KI310000M1M 100nF Radial Poly. Capacitor 20% 275V X2 15mm
Image Representative of Range
MPN
R46KI310000M1M
Brand
Kemet
Order Code
Country of Origin
Bulgaria
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
2,927 in stock, despatched in 4 working days
A 100nF 275V radial capacitor constructed from metallised polypropylene film and encapsulated with self-extinguishing resin. Suitable for EMI suppression in across-the-line applications requiring X2 safety classification.
  • Tolerance 20%
  • Pitch 15mm
  • Dimensions 18 x 11 x 5mm
  • Lead length 4mm
  • Thermosetting resin filled case
  • Flame retardant UL94V-0
  • Kemet R46 series
  • Formerly Arcotronics R46 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.1µF
Dimensions 18 x 5 x 11mm
Nominal Voltage 275V
Operating Temperature -40 to +110°C
Pitch 15mm
Tolerance 20%