Kemet R413F13300000M 3.3nF Radial Poly. Capacitor 20% 300V Y2/X1
MPN
R413F13300000M
Brand
Kemet
Order Code
Country of Origin
Italy
Discontinued
A 3.3nF 300V metallised polypropylene film Y2/X1 suppression capacitor. Suitable for interference suppression, across the line or line to ground applications. Meets the requirements of IEC60384-14 2nd edition.
  • Tolerance 20%
  • Self-healing properties
  • Self-extinguishing epoxy resin filled case
  • Approvals ENEC, CSA, UL
  • Flame retardant (UL 94V-0)
  • Kemet R41 series
  • Formerly Arcotronics R41 series
Type Radial leaded
Capacitance 3.3nF
Dimensions 13 x 4 x 9mm
Operating Temperature -40 to +110°C
Pitch 10mm
Tolerance 20%
Voltage 300V