JB Capacitors JCK1C101M063054 100uF 20% 16V 105°c SMD Alum Elec T/R
MPN
JCK1C101M063054
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1000
11,000 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
A 100µF 16V chip-type surface mounting aluminium electrolytic capacitor from the JCK series. The capacitor is designed for high density PCB usage and has a 20% tolerance and an extended +105°C temperature range.
  • Case size 6.3 x 5.4mm
  • Supplied on tape and reel
  • Long load life
  • Suitable for reflow soldering
Type SMD
Capacitance 100µF
Tolerance 20%
Voltage 16V
Dimensions 6.3 x 5.4mm
Operating Temperature -40 to +105°C