Janitza 1503512 KUW1/30-100 Cable Transformer 100:1A Dia 18mm IP20 Indoor Use
MPN
Brand
Janitza
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Netherlands
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Janitza cable current transformer, model KUW1/30-100, handles a primary current of 100 A and converts it to a secondary current of 1 A. Featuring an 18 mm line feed-through diameter, it is ideal for measuring AC currents in electrical installations. This current converter is typically employed in monitoring and energy management systems.
Type Cable current transformer
Primary Current 100A
Power Rating 0.2VA
Line feed-through diameter 18mm
Misc Attribute KUW1/30-100
Secondary current 1A