Janitza 1503329 KUW1/40-150 Cable Transformer 150A 5A 18mm IP20 Class 1
1 in stock, despatched in 4 working days
The Janitza KUW1/40-150 is a cable current transformer with a primary current of 150 A and a secondary current of 5 A. It features a line feed-through diameter of 18 mm, suitable for various electrical applications. Typical uses include monitoring and measuring in electrical circuits for energy management systems.
Type Cable current transformer
Primary Current 150A
Power Rating 1VA
Line feed-through diameter 18mm
Misc Attribute KUW1/40-150
Secondary current 5A