Intertec ITS-LZ-3869-Z-24VDC Solenoid 30N 59N 24VDC 16.8W Tough Casing
Image Representative of Range
MPN
ITS-LZ-3869-Z-24VDC
80 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LZ-3869-Z-24VDC Solenoid is a robust device capable of attracting forces from 30 N to 59 N, operating on 24 V DC with a power consumption of 16.8 W. Typically used in applications requiring precise magnetic actuation, such as in motor operations, its reliable performance is enhanced by its permanent magnet design. Ideal for machinery in various industrial settings, this solenoid offers efficient and controlled movement functionality.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
(Ø) 38mm
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (Ø x L) 38 mm x 105 mm
Fitting method M3
Initial force 30N
Length 105mm
Misc Attribute 2 attracting
Nominal Power 16.8W
Peak force 59N
Temperature limit 130°C
Time interval setting 100%