Intertec ITS-LZ-3263-Z-24VDC Solenoid 24V DC 30N-59N Tough Casing
Image Representative of Range
MPN
ITS-LZ-3263-Z-24VDC
101 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LZ-3263-Z-24VDC Solenoid, operating at 24 V DC with a power usage of 12.96 W, can attract with a force of 30 N to 59 N. This versatile solenoid is ideal for applications requiring precise control of magnets or motor-driven systems. It is commonly used in automation and electromechanical devices.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
(Ø) 32mm
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (Ø x L) 32 mm x 100 mm
Fitting method M3
Initial force 30N
Length 100mm
Misc Attribute 2 attracting
Nominal Power 12.96W
Peak force 59N
Temperature limit 130°C
Time interval setting 100%