Intertec ITS-LZ-3263-D-24VDC Solenoid 30-59N 24VDC Robust Screw Thread
Image Representative of Range
MPN
ITS-LZ-3263-D-24VDC
Brand
Intertec
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (14)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
96 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LZ-3263-D-24VDC solenoid is designed to operate at 24 V DC with a power of 12.96 W, capable of repelling forces between 30 N and 59 N. This solenoid is ideal for applications requiring precise magnetic actuation due to its robust performance and reliability. It is commonly used in motor systems and applications where controlled linear motion is essential.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
(Ø) 32mm
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (Ø x L) 32 mm x 100 mm
Fitting method M3
Initial force 30N
Length 100mm
Misc Attribute 2 repelling
Nominal Power 12.96W
Peak force 59N
Temperature limit 130°C
Time interval setting 100%