Intertec ITS-LX-3831-24V Solenoid Bidirectional 24V DC 150W 1piece
Image Representative of Range
MPN
ITS-LX-3831-24V
10 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-3831-24V Solenoid is a bidirectional solenoid designed for use with a 24 V DC power supply and consumes 150 W. Manufactured by Intertec, it features strong magnets for reliable actuation in various applications. Typical uses include activating mechanical motions in automated systems and controlling switch operations.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 64 x 38 x 31 mm
Height 31mm
Length 64mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal Power 150W
Width 38mm