Intertec ITS-LX-3027-24V Solenoid Bidirectional 24V DC 54W 1 piece
Image Representative of Range
MPN
ITS-LX-3027-24V
12 in stock, despatched in 4 working days
The Intertec ITS-LX-3027-24V solenoid is a bidirectional device operating on 24 V DC with a power rating of 54 W. It features robust performance facilitated by a permanent magnet, ensuring reliable actuation in various applications. Typical applications include use in motor magnet systems and general automation processes.
Type Solenoid
Coil Voltage 24V DC
Solenoid Action Bi-directional
Cable Length 20.00cm
Connection Open end cable
Dim (L x W x H) 57.7 x 30 x 27 mm
Height 27mm
Length 57.7mm
Misc Attribute 2 bidirectional
Nominal Power 54W
Width 30mm