Hongfa HF14FW/024-HSPTF PCB Relay 24VDC SPST-NO 20A
MPN
HF14FW/024-HSPTF
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
578 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 14 days
A 20A miniature high power relay from the HF14FW series that is designed for PCB mounting. The relay has a 24V DC coil and a SPST-NO contact configuration.
  • Plastic sealed case
  • 4kV Dielectric strength
  • Class F insulation
  • 29.0 x 13.0 x 26.5
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 1NO
Switching Current 20A
Coil Resistance 820O
Height 26.5mm
Length 29.0mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -40 to +85°C
Switching Voltage Max 277V AC
Type HF14FW
Width 13.0mm