Hongfa HF140FF/024-2HTF PCB Relay 24VDC 2 x SPST-NO 10A
MPN
HF140FF/024-2HTF
Brand
Hongfa
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
A 10A miniature intermediate power relay from the HF140FF series that is designed for PCB mounting. The relay has a 24V DC coil and a DPST-NO contact configuration.
  • 5kV Dielectric strength
  • >8mm Creepage
  • Meets VDE 0700, 0631
  • 29.0 x 13.0 x 26.3mm
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2NO
Switching Current 10A
Coil Resistance 1100O
Height 26.3mm
Length 29.0mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -40 to +85°C
Switching Voltage Max 250V AC
Type HF140FF
Width 13.0mm