HN Power HNP42EU-120 Mains PSU 12V DC 3500mA 42W Positive Pin Plug
MPN
HNP42EU-120
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
The HN Power HNP42EU-120 Mains PSU is a fixed voltage power supply providing 12 V DC at 3500 mA with a power output of 42 W. Manufactured by HN Power, this stabilised PSU is suitable for applications requiring a steady DC current, such as powering small electronic devices or toys. It serves as a reliable mains adapter for environments needing consistent power delivery.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 12V DC
Output Current 3.5A
Dimensions (L x W x H) 83 x 46 x 67 mm
EuP Status Level VI
Height 67mm
Input Voltage 90 - 264V AC
Input voltage (max.) 240V AC
Length 83mm
Max. output current 3500mA
Min. input voltage 100V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Power Rating 42W
Used at Mains socket
Weight 160g
Width 46mm