HellermannTyton 115-11269 SRT26011 Releasable Cable Tie 260mm Black
Image Representative of Range
Country of Origin
Austria
View Full Product Range (33)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
152 in stock, despatched in 4 working days
The HellermannTyton 115-11269 SRT26011 is a highly flexible, black cable tie measuring 260 mm in length and 11 mm in width, featuring a releasable design with an eyelet. It is ideal for cable bundling and management, allowing for secure yet adjustable fastening. This versatile product is typically used in environments where frequent reorganisation or repositioning of cables is required.
Length 260mm
Width 11mm
Colour Black
Material Thermoplastic polyurethane (TPU)
Type Cable Ties
Dimensions (L x W) 260 x 7
Fire protection properties UL94 HB
Gearing None
Halogen free Yes
Max. bundle diameter 55mm
Max. temperature +85°C
Min. temperature -40°C
Minimum holding force 123N
Operating Temperature -40 - +85°C