Hammond 1590WYFLBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Lid 92 x 92 x 42Black
MPN
1590WYFLBK
Taiwan
View Full Product Range (31)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
35 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Black diecast aluminium electronic instrument enclosure from Hammond sealed to IP65, measuring 92 x 92 x 42mm, with mounting flanges built into the lid.
  • Lids are lap jointed for good RF shielding and have a bonded-on sealing gland
  • 0-rings are supplied to seal the lid fastening screws
  • Lid fastening is by means of four 6-32 UNC crosshead screws, fitting into countersunk holes
  • Hammond type 1590WYFLBK
Please note that dimensions stated are for the box only; lid adds 4mm to height stated, flanges add approximately 13mm each side.
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 92mm
Enclosure Width 92mm
Enclosure Height 42mm
Colour Black
Protection Rating IP65
External Features Flanged lid
Finish Powder painted
Material Diecast aluminium
Series 1590W